Myśli codzienne

Kilkanaście mądrych tytułów pomocnych na trudnej, rodzicielskiej drodze

środa, 28 grudnia 2016 23:40:00


Nie stworzono jeszcze magisterskich studiów z rodzicielstwa, trudno przygotować się do tej roli zanim zacznie się ją pełnić bo codzienność weryfikuje mnóstwo książkowych teorii, a ocenę wystawia nam w tej kwestii życie. Bycia rodzicem uczymy się na żywym organiźmie naszego Dziecka i przed Nim zdajemy najtrudniejszy egzamin. Jednak między innymi dzięki mądrym autorom nie jesteśmy w tej drodze pozostawieni sami. Jako mama i jako psycholog polecam Wam kilkanaście ważnych, wartościowych i inspirujących, moim zdaniem, tytułów odpowiednich na różnych etapach rodzicielstwa.

Dla rodziców oczekujących na dziecko

Księga rodzicielstwa bliskości, W. M. Sears to właściwie przewodnik i mądre wprowadzenie bez nakazów, podziału na świat czarny i biały. To wskazanie kierunku wartego obrania przy pragnieniu budowania dobrej, autentycznej relacji z dzieckiem od narodzin. Ta książka to świetny pomysł na prezent dla przyszłych rodziców.

Mocno mnie przytul C. Gonzaleza to książka zaprzeczająca konieczności stosowania harmonogramów, ściśle określonych procedur, odliczania minut czy przybrania stylu zachowania wobec dzieci w celu osiągnięcia jakiegoś sukcesu. Autor z miłością do dziecka, ale i rodzica przekonuje, że nikt nie jest w stanie być lepszym specjalistą względem naszego dziecka od nas samych.


Mądrzy rodzice, M. Sunderland przedstawia mądry opis tego, w jaki sposób opieka, relacja, przywiązanie wpływa na nasze dziecko. Sensowny przewodnik poparty naukowymi dowodami.

Nie przydeptuj małych skrzydeł, wspaniałej K. Wnęk - Joniec to książka, a właściwie książeczka, z najmniejszą liczbą stron, jednak moim zdaniem powinna zajmować jedno z najważniejszych miejsc w domu. Warte zapamiętania jest w niej każde zdanie, ponieważ pisane jakby z perspektywy dziecka, którego mądrość tak wiele może nam wyjaśnić. To treść, która uwrażliwia, otwiera oczy i wzrusza.Cudowna w swojej prostocie. Moim zdaniem absolutne MUST HAVE każdego rodzica.


Dla rodziców chcących lepiej zrozumieć, mądrzej towarzyszyć swojemu dziecku

Dziecko z bliska. Zbuduj szczęśliwą relację A. Stein to przystępnie napisana, pierwsza polska książka dotycząca Rodzicielstwa Bliskości (ang. „attachment parenting”). Autorka podaje dużo życiowych przykładów i wyjaśnia, dlaczego ta koncepcja może stanowić klucz do zbudowania szczęśliwej rodziny. Sporo treści poświęconej znaczeniu i budowaniu więzi, emocjom oraz sposobom radzenia sobie z nimi. Książka absolutnie warta posiadania i przeczytania.


Porozumienie bez przemocy. O języku życia , W świecie porozumienia bez przemocy oraz Wychowanie w duchu empatii. Rodzicielstwo według Porozumienia bez Przemocy Marshalla B. Rosenberga to tytuły pomocne w poznaniu i zgłębieniu nurtu Porozumienia bez Przemocy (ang. NVC). Pomagają uporządkować pewne oczywistości, na inne otwierają oczy. Obszerna wiedza będzie przydatna nie tylko rodzicom, ale również małżonkom czy pracownikom. Wskazuje nowe możliwości porozumienia oraz pomaga przyjrzeć się sobie, swoim emocjom i potrzebom oraz zrozumieć je u innych. Wyjaśnia dlaczego komunikacja oparta na empatii i szacunku otwiera zamknięte serca.

J. Juul i Jego Twoje kompetentne dziecko. Dlaczego powinniśmy traktować dzieci poważniej?, Twoja kompetentna rodzina, Życie w rodzinie. Wartości w rodzicielstwie i partnerstwie,  Nie z miłości. Mądrzy rodzice – silne dzieci, Zamiast wychowania, Życie w rodzinie i inne. Do Juula nie trzeba bardzo zachęcać, bo prawie każdy już go zna. To autor nienachalny, a jednocześnie stanowczy. Człowiek o bardzo dużej wiedzy i niezwykłej rodzicielskiej intuicji.  Każda z jego książek wydaje mi się warta przeczytania, gdyż „słucha” się go jak rozumiejącego partnera, do którego ma się duże zaufanie. Rodzice często zadręczają się wyobrażeniem, że na wszystko powinni mieć gotową odpowiedź i znać rozwiązanie każdego problemu. Po pierwsze, nie ma ludzi, którzy to potrafią, a po drugie, dla rozwoju dziecka i relacji rodzinnych znacznie lepiej jest, jeśli rodzice potrafią przyznać, że nie są czegoś pewni albo nie zgadzają się ze sobą.” J. Juul  Uśmiechnij się! Siadamy do stołu


Świadome rodzicielstwo D.Siegel, M. Hartzell w dość przystępny sposób przedstawia jak nasze trudne rodzicielskie emocje oraz doświadczenia z dzieciństwa wpływają na kontakt i tworzenie relacji z dzieckiem. Autor podaje wiele życiowych przykładów i propozycji jak radzić sobie z tym co trudne w nas.


Rodzicielstwo przez zabawę L.Cohen, w której autor podkreśla terapeutyczną i wychowawczą rolę zabawy. Wiele spostrzeżeń, które szerzej otwierają nam oczy i zmieniają dotychczasową perspektywę.

Szanujący rodzice szanujące dzieci V. K. Hodson, S. Hart to kolejna pozycja oparta o Porozumienie bez Przemocy, która poskreśla rolę komunikacji empatycznej sprzyjającej konstruktywnemu rozwiązywaniu konfliktów i budowaniu dobrej relacji z dzieckiem.

Więź daje siłę E. Kirkilionis to potwierdzenie ważnej teorii dotyczącej potrzeby wyposażenia dziecka w wewnętrzną siłę, poczucie własnej wartości i odpowiedzialność dzięki zbudowanej z nim więzi. To książka, która pomaga zrozumieć potrzeby dzieci i niesie wiele wskazówek, jak od początku tworzyć dobrą, trwałą i pełną ufności relację z dzieckiem.
Dialog zamiast kar  Z. A. Żuczkowska napisany w duchu Porozumienia bez Przemocy (ang. NVC). Autorka podkreśla rolę budowania relacji rodzic- dziecko opartej na zauważaniu oraz szanowaniu uczuć i potrzeb drugiej osoby.

Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dziecido nas mówiły A.Faber, E. Mazlish to przede wszystkim poradnik niezwykle praktyczny opatrzony wieloma przykładami i wskazówkami, mającymi na celu stworzenie lepszego kontaktu i relacji z własnym dzieckiem.





Zatem wybierzcie, zaparzcie dobrą herbatę i nie obawiajcie się przyznać, że czegoś jeszcze nie wiecie. Dobrej lektury!


Jeśli spodobał Ci się ten wpis, możesz polubić lub udostępnić go na Facebook'u:


Będzie mi miło, jeśli polubisz również mimizo:

Przeczytaj również

0 komentarze